& – סימן ה"וגם"

האמפרסנד (Ampersand) הוא אחד הסמלים היותר מיוחדים בעולם הטיפוגרפי, לפחות בטיפוגרפיה הלטינית, אך לאחרונה גם בזה של השפה העברית שאימצה אות לחיקה בזרועות פתוחות. חלק מהמעצבים המקומים אף הגדילו ועיצבו עבורה את האלטרנטיבה העברית.

למעצבי הפונטים יש יחסית טווח גדול של חופש אומנותי בבואם לעצב את ה־&. הם יכולים לעצבה תוך נאמנות לצורתה המסורתית, לעצבה מחדש בצורה מודרנית יותר ואף להגדיל ולהוסיף לה צורות חדשניות ונועזות יותר המתאימות להלך רוחם המשתנה, ועדיין רובנו יודעים עליה מעט מאוד. אז מה זו האות הזו? האם היא בכלל אות או סימן, ובכלל כיצד היא נוצרה?

מסתבר כי ל־& יש היסטוריה מיוחדת לא פחות מצורתה הטיפוגרפית. ההיסטוריה של ה־& מתחילה אי שם עם תחילת הספירה, כאשר במקור היא שימשה למיזוג האותיות: t ו־e  (למעשה  "et" זו האלטרנטיבה הלטינית ל"and" האנגלית). מאז, ה־& עברה לא מעט טרנספורמציות בעיצובה אשר ריחקו אותה לא מעט מהמקור, אך גם בצורתה העכשוויות, חדי העין מביניכם, יוכלו להבחין באותיות "et" שמרכיבות אותה. צורתה המקורית של ה־& שיקפה בעבר בצורה ברורה יותר את האותיות "et", אך עם חלוף השנים (או ליתר דיוק המאות) הצורה הפכה ליותר ויותר מסוגננת ופחות ופחות נאמנה למקור.

(אבולוציית ה- &: בדוגמא 1 האות הרומית המקורית, דוגמאות 2-3 מהמאה ה- 4 לספירה, דוגמאות 4-6 מהמאה ה- 18)
(אבולוציית ה- &: בדוגמא 1 האות הרומית המקורית, דוגמאות 2-3 מהמאה ה- 4 לספירה, דוגמאות 4-6 מהמאה ה- 18)

ניתן לראות כי האבולוציה העיקרית שעברה ה־& התרחשה בעיקר במאות הראשונות לספירה, כאשר צורתה העכשווית עוצבה אי־שם במאה ה־18 ומאז נותרה כמעט ללא שינוי. ה־& נכנסה ראשונה ללקסיקון ב־1837 כשילוב של "and, per se and" (בעבר "and, per se and" שימש כסיומת מקובלת של האלפבית האנגלי הרשמי אשר מייצגת את האותיות שבהן גם מילים כגון: I, A). ה־& משמשת בעיקר שמות של תאגידים ועסקים שונים, כגון: Ben & Jerry's, או שמות מסחריים אחרים, כגון: Dungeons & Dragons. כמו כן, ה־& נפוץ מאוד בשפות תיכנות, בעיקר ב: MySQL, C and C++, XML, SGML, BASIC.

ומה באשר לעיצוב פונטים? בכן, בכל הנוגע ל־& ולעיצוב פונטים, האות משמשת תפקיד מפתח ברושם שהטקסט, הכותרת, השם או כל פרט אחר בפרויקט שלכם ישאירו. יש אף שיוסיפו ויאמרו שהשימוש ב־& בכותרת יחליף עבורכם לעתים את הצורך בתוספות גרפיות או באימג'ים אחרים. בפונטים מסוימים, בכוחו של ה־& להעביר מסר נועז וחדשני יותר, כאשר בפונטים אחרים ה־& יעביר רושם מסורתי ושמרני. כך או כך א־אפשר להתעלם מהשפעתו על העולם הטיפוגרפי בכלל וזה של המעצבים הצעירים בפרט.

vegam
״וגם״ – האלטרנטיבה העברית ל־& עפ"י אאא.

 

& ססגונית
& ססגונית
מעוצבת קלאסית
מעוצבת קלאסית
& האנושית
& אנושית
& האומנותית
& האומנותית

 

נהנתם? שתפו את הפוסט בפני החברים שלכם 🙂

כדי לְהִתְעַשֵּׁר - עשו שֵּׁר: Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someone

Comments

comments