איך בוחרים פונט לקעקוע בעברית?

קעקוע הוא לא עוד ציור או משפט, קעקוע לרוב מסמל תקופה או אדם משמעותי בחיינו. זה יכול להיות בן או בת זוג, משפחה, אדם מפורסם שאנו מעריצים או מוטו לחיים. לאחר שבחרנו משפט או ציור בשילוב משפט שאנו רוצים לקעקע עלינו, יש צורך בבחירת סוג הפונט שאנו רוצים בין אם זה פונט קלאסי, פונט תנכ"י ועוד. מאחר שישנם לא מעט סוגי פונטים חשוב לבחור בקפידה ולהתייעץ עם מעצב גרפי מקצועי לפני שאתם מקעקעים על עצמכם משהו לכל החיים.

בטרם החלטתם לבחור פונט לקעקוע בעברית שיפאר אתכם. חשוב לשים לב לפרמטרים הבאים:

החלל הפנימי של האותיות – החלטתם על פונט שאתם רוצים עבור הקעקוע שלכם? חשוב שתשימו לב לאיזון וההרמוניה של האות שבחרתם. שימו לב לאיזון בין השטח השחור לבין החללים הלבנים הפנימיים של האותיות.

בידול בין צמדים דומים של אותיות – ישנן אותיות אשר דומות בצורתן כגון: ה\ח\ת, ס\ט, נ\ג. על מנת למנוע דמיון צורני של האותיות ובלבול בקריאה או זרימת הטקסט, נציב אותיות בעלות דמיון צורני זה לזו.

פונט חינמי מול פונט בתשלוםפונטים חינמיים יש בשפע, אבל אם אתם מקעקעים על עצמכם אותיות לכל החיים אולי כדאי להשקיע קצת מחקר לגבי הפונט שאיתו אתם כותבים את הקעקוע – מה הוא משדר? האם הוא מקורי או שהוא ״שחוק״? חשוב שתמצאו מעצב גרפי מקצועי שאתם באמת מעריכים ותתייעצו איתו לגבי נושא הפונטים.

גוון האותיות – בתיקון אופטי נערכים שינויים בצורה של אות בהתאם למבנה שלה, פעולה זאת נעשית על מנת למנוע כתמי צבע באותיות בעלות צמתים רבים או מסועפות כמו למשל האות א' ו- צ'. הגדלת החלל הפנימי באותיות סגורות כגון: ט' ומ' עוזרת לגוון את האותיות. כמו כן, התיקון האופטי מאפשר לנו לקרוא ברציפות את הטקסט וללא תקלות שונות אשר מעכבות את הקריאה כמו כתמי צבע גדולים או חללים ריקים מדיי.

ריווח בין אותיות בעייתיות – חשוב לשמור על ריווח בין אות לאות ולא לחרוג מרווח שבחרנו כקבוע. וזאת מאחר שריווח אשר חורג מהרווח שקבענו יקשה לקורא לקרוא את המילה ויפריע לזרימה ורצף הקריאה. לכן חשוב על מנת שהריווח יהיה נוח לעין נבחן את הדבר ע"י הצמדה של אותיות בעייתיות בתוך מילים.

שמירה על אחידות גובה של האותיות – שמירה על אחידות גובה תעזור לנו לשמור על מבנה סטנדרטי של הקעקוע. יש להבחין בין מבנה האותיות אשר מופיעות בקעקוע אם הן מעוגלות או מרובעות. לאחר שהבחנו ניתן לשים לב שאותיות המעוגלות מציצות מעבר לקו העזר העליון ואילו המרובעות לא חורגות ממנו. לפי החריגה נוכל לדעת כמה החריגה מורגשת ומה ההשפעה שלה על האחידות האופטית.

שמירה על אחידות בכיוון – אם נסתכל בחלקו העליון של האותיות נוכל לראות לאיזה כיוון הן מצביעות. בפונטים סריפיים נוכל לשים לב בקלות רבה. האידיאל בפונט חייב להיות אחיד ברמה הגבוהה ביותר.

שיהיה בהצלחה!

מאת מירב חסיד

כדי לְהִתְעַשֵּׁר - עשו שֵּׁר: Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someone

Comments

comments