ספרי זיכרון

מאת תמי פורת

אני מוציאה לאור ספרי זכרון והלב שלי נקרע בין המשפחות, בני הזוג או הילדים שנשארו.

הוצאה של ספר היא תהליך יצירתי ומורכב. התהליך דורש תכנון, סבלנות וראיה למרחוק. מה רוצים להשיג? מה נכון לעשות? איך יראה הספר? מה יהיה גודלו, איזה פונט לבחור לנושא הספציפי – העיצוב והכריכה כל אלו צריכים לשרת ולהרכיב את הפסיפס שיעשה את המוצר למיוחד. החיבור בין הטקסט והתמונות הם התוכן והעיקר.

מגיעה משפחה עם רצון להוציא ספר על אהוב שנפטר – מתחילים לאסוף חומר, טקסטים, המון תמונות. הספדים. חושבים איזה תמונות ישנות (לפני העידן הדיגיטלי) לסרוק ואיזה טקסטים להקליד כדי שיהיו קריאים. מתחילים לחטט במגרות, נזכרים בפתקאות שנשארו, הודעות בטלפון שכדאי לשחזר ומיילים ישנים.

כשאני ניגשת לעצב את הספר החומר צריך להיות מוכר לי ושלם. אם מתחילים את מלאכת העיצוב לפני שיש חומר מגובש זה מאריך את כמות הזמן והעבודה על הספר ללא צורך. תחילה קובעים את גודל הספר – יכול להיות כל גודל: ריבועי, מלבן, מאורך או פנורמי. ספר אמן מהסוג הבוטיקי הזה יכול להיות קטן במימדים אבל עם שידרה עבה שיכלול הרבה דפים, או ספר גדול שיעזור לעצב יותר תמונות בָּכפולות. מתכננים את הגריד וחושבים על הצבעוניות של העמודים: מונוכרומטי, צבעוני, פרחוני או רקעים לבנים ונקיים.

הרבה מאופי הספר נותנת הגופן שנבחרת: אות מרובעת אדריכלית, עגולה נשית וחמה, עבה או דקה ושברירית, אות שהבולד שלה יתאים לטקסט הרץ ויתן דגש ויופי. האותיות שיבחרו יחמיאו לעיצוב ויתאימו לנושא. ברוב הפעמים אני בוחרת גופן אחד לכותרות, לטקסט הרץ וגופן שונה לכותרות הקטנות מתחת לתמונות. הסברים עדינים שהם לא חלק מהסיפור אבל אני רוצה שיבלטו. מבחינתי האותיות של אאא נותנות מענה לכל הצרכים הגרפיים אצלי בסטודיו. מתחילים ליצור כפולה אחת אחרי השניה ואחרי 10 כפולות בדרך כלל יש שערים, יש כפולה עם טקסט ויש כפולה עם תמונות – אני נפרדת מהקובץ לכמה שעות. מבחן ההתלהבות מגיע כשאני שוב פותחת את הקובץ .

הלקוחות מקבלים קבצים ומעירים הערות ותיקונים. להכל אני מקשיבה, לא תמיד להכל אני מסכימה וצריך איזון בין מה חשוב להלחם עליו ומה לוותר. הקו האדום הוא פגיעה רצינית בעיצוב – אני מתריעה ומחליטים יחד איך להתמודד.

בספר כזה חשוב מאוד להיות מדוייקים בסיפורים ובתוכן – מצד אחד זה מה שנשאר למשפחה להשען עליו – הסיפורים שבספר יעברו מדור לדור. חשוב לדייק בפרטים אך גם לא להגזים בתאורים אין סופיים שמאריכים ללא צורך את הספר. אסור למהר בהוצאת ספר כי המהירות היא …. מהשטן, אמרו לפני. לחץ זמן בעיני הוא לא פקטור – הוא האויב של המקפידים, ההגהות צריכות להיות בסבלנות ותתפלאו לשמוע שאין ספר שעושים עליו יותר מידי הגהות – תמיד מוצאים עוד פסיק, עוד מילה, עוד משפט שאפשר לשפר.

אני חייה עם כל האנשים האלו שבחייהם לא הכרתי ועכשיו כשהם אֵינם הם באו אלי – משפחות כואבות עם סיפורים כבדים מנשוא.
והספרים יוצאים ומספרים סיפור – אבל איתי הם כולם נשארים.

כדי לְהִתְעַשֵּׁר - עשו שֵּׁר: Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someone

Comments

comments