קטגוריות
השראה טיפוגרפיה

& – סימן ה”וגם”

האמפרסנד (Ampersand) הוא אחד הסמלים היותר מיוחדים בעולם הטיפוגרפי, לפחות בטיפוגרפיה הלטינית, אך לאחרונה גם בזו של השפה העברית שאימצה אותו לחיקה בזרועות פתוחות. חלק מהמעצבים המקומיים אף הגדילו לעשות ועיצבו עבורו את האלטרנטיבה העברית.

למעצבי הפונטים יש יחסית טווח גדול של חופש אומנותי בבואם לעצב את ה־&. הם יכולים לעצבו תוך נאמנות לצורתו המסורתית, לעצבו מחדש בצורה מודרנית יותר ואף להגדיל לעשות ולהוסיף לו צורות חדשניות ונועזות יותר המתאימות להלך רוחם המשתנה, ועדיין רובנו יודעים עליו מעט מאוד. אז מה זו הסמל הזה? האם זה בכלל אות או סימן, ובכלל כיצד הוא נוצר?

מסתבר כי ל־& יש היסטוריה מיוחדת לא פחות מצורתו הטיפוגרפית. ההיסטוריה של ה־& מתחילה אי שם עם תחילת הספירה, כאשר במקור הוא שימש למיזוג האותיות: t ו־e  (למעשה  “et” זו האלטרנטיבה הלטינית ל”and” האנגלית). מאז, ה־& עבר לא מעט טרנספורמציות בעיצובו, אשר הרחיקו אותו לא מעט מהמקור, אך גם בצורתו העכשוויות, חדי העין מביניכם יוכלו להבחין באותיות “et” שמרכיבות אותו. צורתו המקורית של ה־& שיקפה בעבר בצורה ברורה יותר את האותיות “et”, אך עם חלוף השנים (או ליתר דיוק המאות) הצורה הפכה ליותר ויותר מסוגננת ופחות ופחות נאמנה למקור.

(אבולוציית ה- &: בדוגמא 1 האות הרומית המקורית, דוגמאות 2-3 מהמאה ה- 4 לספירה, דוגמאות 4-6 מהמאה ה- 18)
(אבולוציית ה- &: בדוגמא 1 האות הרומית המקורית, דוגמאות 3-2 מהמאה ה-4 לספירה, דוגמאות 6-4 מהמאה ה-18)

ניתן לראות כי האבולוציה העיקרית שעבר ה־& התרחשה בעיקר במאות הראשונות לספירה, כאשר צורתו העכשווית עוצבה אי־שם במאה ה־18 ומאז נותרה כמעט ללא שינוי. ה־& נכנס ראשונה ללקסיקון ב־1837 כשילוב של “and, per se and” (בעבר “and, per se and” שימש כסיומת מקובלת של האלפבית האנגלי הרשמי אשר מייצגת את האותיות שבהן גם מילים כגון: I, A). ה־& משמש בעיקר שמות של תאגידים ועסקים שונים, כגון: Ben & Jerry’s, או שמות מסחריים אחרים, כגון: Dungeons & Dragons. כמו כן, ה־& נפוץ מאוד בשפות תיכנות, בעיקר ב: MySQL, C and C++, XML, SGML, BASIC.

ומה באשר לעיצוב פונטים? בכן, בכל הנוגע ל־& ולעיצוב פונטים, הסמל משמש בתפקיד מפתח ברושם שהטקסט, הכותרת, השם או כל פרט אחר בפרויקט שלכם ישאירו. יש אף שיוסיפו ויאמרו שהשימוש ב־& בכותרת יחליף עבורכם לעתים את הצורך בתוספות גרפיות או באימג’ים אחרים. בפונטים מסוימים, בכוחו של ה־& להעביר מסר נועז וחדשני יותר, כאשר בפונטים אחרים ה־& יעביר רושם מסורתי ושמרני. כך או כך א־אפשר להתעלם מהשפעתו על העולם הטיפוגרפי בכלל וזה של המעצבים הצעירים בפרט.

vegam
״וגם״ – האלטרנטיבה העברית ל־& עפ”י אאא.

 

& ססגונית
& ססגונית
מעוצבת קלאסית
מעוצבת קלאסית
& האנושית
& אנושית
& האומנותית
& האומנותית

 

נהניתם? שתפו את הפוסט בפני החברים שלכם 🙂